f-55830 553

Retro á la 70-tal från Helly Hansen

f-55830 553 Helt rätt till våren och sommaren 2011 är Helly Hansens sportiga klädkollektion – Oslo Fjord, som består av genomtänkta och bearbetade retroplagg i 70-tals anda.

Helly Hansen har i både tröjor och nederdelar, i form, färg och mönster, lyckats förena känslan i gamla 70-tals favoriter med inspiration hämtad från den norska naturen med dess fjordar.

Den klassiska favoriten, Catalinajackan, finns i en härlig kornblå färg och har kontrasterande linjer av segeltyg. Jackan matchas snyggt med ett par vaxade jeans eller shorts och bomullströjor med lång och kort ärm. Kollektionen har såväl ett sportigt som ett klassiskt och marint formspråk och innehåller allt från t-shirts, skjortor, klänningar, kjolar och skor för en helt komplett garderob.

www.hellyhansen.com

{gallery}gallery/helly_hansen_70tal:80:80:0:0{/gallery}


DELA DETTA INLÄGG